Zdrowy styl życia to najistotniejszy element wpływający na jakość i długość życia człowieka. Ważne jest tu przede wszystkim dostarczanie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Można to robić poprzez spożywanie wysokiej jakości żywności, ale nie zawsze przynosi to wystarczające efekty. Wówczas z pomocą przychodzą suplementy diety. Czym one tak naprawdę są i dlaczego ich stosowanie jest tak bardzo istotna?

Suplementy diety są preparatami, które zawierają wiele substancji odżywczych. Stanowią one swoiste uzupełnienie codziennej diety. Zazwyczaj w suplementach mamy do czynienia z witaminami, minerałami, a także kwasami tłuszczowymi, aminokwasami i ekstraktami pozyskanymi z różnego rodzaju roślin oraz wieloma innymi substancjami o działaniu wspierającym funkcjonowanie organizmu. Należy pamiętać, iż nie są to leki, dlatego też przede wszystkim działają profilaktycznie i pozwalają uniknąć wielu problemów zdrowotnych, a często eliminując przyczynę – nie zaś jak w przypadku leków, które pomagają pozbyć się jedynie skutków – umożliwiają wyleczenie.

Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Jak zostało wcześniej wspomniane, suplementy warto stosować profilaktycznie, aczkolwiek możliwe jest również wykonanie badań, dzięki którym sprawdzimy, czy mamy niedobory. W tym celu wykonuje się analizę pierwiastkową surowicy krwi. Poza tym najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dietetyka, który pomoże nam przeanalizować przyjmowane przez nas każdego dnia pokarmy oraz stwierdzi, jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na dane mikro i makroskładniki. W ten sposób dowiemy się, czy powinniśmy rozpocząć suplementację i na czym przede wszystkim skupić się przy komponowaniu własnej diety. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia całego naszego organizmu, szczególnie jeśli cierpimy na jakąś chorobę bądź też jeśli mamy większe zapotrzebowanie ze względu na tryb życia, na przykład przy regularnym uprawianiu sportu. Zapobiegniemy dzięki temu niedoborom, które niejednokrotnie niosą ze sobą groźne powikłania.

Tym, co przemawia za braniem suplementów jest przede wszystkim obecna jakość żywności. Nie jest ona najlepsza, a w zasadzie pogarsza się z roku na rok. Na co dzień zjadamy wysoce przetworzoną żywność, która niewiele ma wspólnego z wartościami odżywczymi i z reguły dostarcza nam jedynie pustych kalorii. Nawet owoce i warzywa mimo iż wydają się być bardziej dorodne aniżeli jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, są coraz bardziej ubogie w witaminy i minerały. Dzieje się tak za sprawą pestycydów oraz wspomagaczy wzrostu roślin, które sprawiają, że te szybciej dojrzewają, nie wytwarzając przy tym wystarczających ilości związków odżywczych. W związku z tym często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele niedoborów może występować w naszym organizmie, ponieważ nie każde z nich dają oczywiste objawy. 

Jakie jeszcze plusy niesie suplementacja?

  • Wspiera ona regenerację organizmu, niezależnie od tego, czy są to preparaty witaminowe, czy też różnego rodzaju odżywki białkowe. Objawy wielu chorób można wyeliminować, jeśli dostarczymy sobie odpowiednich składników odżywczych, gdyż wspierają one pracę organizmu i tym samym korzystnie wpływają na poszczególne narządy oraz organy, w obrębie których występuje schorzenie.
  • Regeneracja, jaką niesie ze sobą stosowanie suplementów jest niezbędna także w sporcie. To wówczas nasz organizm męczy się, a włókna mięśniowe są niszczone i aby odwrócić te procesy, a także umożliwić progres, konieczne są mikro i makroskładniki, będące budulcem komórek.
  • Suplementy są też doskonałym rozwiązaniem podczas odchudzania, w trakcie którego zazwyczaj nie dostarczamy sobie należytych ilości substancji odżywczych, co wynika między innymi z nieumiejętnego obcięcia podaży kalorii.

Suplementacja to nie tylko profilaktyka, ale także doskonały sposób na pozbycie się wielu problemów. Jest ona polecana zarówno przez dietetyków, jak i przez lekarzy, ponieważ w przeciwieństwie do leków nie czyni ona szkód w organizmie, a jedynie niesie korzyści, za które nasz organizm z pewnością nam podziękuje.