Obecnie w Internecie możemy znaleźć setki, a nawet tysiące różnego rodzaju diet odchudzających. Są one stosunkowo dokładnie opisane, a towarzyszą im nierzadko wpisy na forach czy poradniki, które zachęcają do podjęcia się takiego sposobu odżywiania. Często są to tak zwane diety cud, dzięki którym mamy schudnąć do kilku kilogramów w ciągu tygodnia przy niezbyt dużym wysiłku. Niestety, nie ma co się oszukiwać – takie diety po prostu nie istnieją i zwykle jeśli przynoszą jakiekolwiek efekty to są one krótkotrwałe, a po pewnym czasie pojawia się efeky jojo. Nieumiejętne odchudzanie na własną rękę może prowadzić nie tylko do problemów z sylwetkę, ale także do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do niedoborów i zaburzeń odżywiania. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady dietetyka, który ułoży dietę w oparciu o nasze parametry. 

Konsultacje dietetyczne są coraz popularniejsze. Na szczęście rośnie świadomość zarówno na temat żywienia, jak i kwestii zdrowia, dlatego też wzrasta liczba osób korzystających z usług specjalistów. Do dietetyka chodzą nie tylko osoby z nadwagą, choć jeszcze do niedawna panował taki stereotyp. Specjalista ten przede wszystkim układa diety w odniesieniu do naszych potrzeb oraz stanu zdrowia, dlatego też skorzystać z jego porady może każdy, kto chce podnieść swoje kompetencje w zakresie odżywiania i tym samym poprawić funkcjonowanie całego organizmu. 

Jakie są zadania dietetyka?

Dietetyk przede wszystkim ma za zadanie wskazań nam drogę. Nie układa on tylko ściśle określonych schematów diet, których bezwzględnie trzeba się trzymać i od których odstępstwo stanowi zaprzepaszczenie całej dotychczasowej pracy. Specjalista ten ma na celu nauczenie nas, w jaki sposób jeść i jakie produkty są dla nas wskazane, co na początku czyni właśnie poprzez ułożone jadłospisy. W ten sposób wyrabia w nas nawyk dobrego żywienia, my zaś stajemy się bardziej świadomi tego, co nakładamy sobie na talerz. Nie musimy też obawiać się, że dieta, którą zaproponuje nam dietetyk będzie zbyt rygorystyczna i skromna. Możemy być pewni, że jadłospisy są układane w taki sposób, aby zapewnić pacjentowi uczucie sytości. Ponadto produkty obecne w zaproponowanych posiłkach są łatwo dostępne, dlatego zakupy nie będą ani trudne, ani też drogie. Jeżeli zaś będziemy mieć wątpliwości co do ich przygotowania to dietetyk z pewnością udzieli nam rady. Poza tym większość z nich oferuje również zakup przepisów, które ułatwią gotowanie. 

Dlaczego konsultacja z dietetykiem jest tak ważna?

Przede wszystkim dlatego, że podchodzi on do nas całkowicie indywidualnie. Internet ani książki, w których znajdziemy ciekawe diety z pewnością nie oceni naszych parametrów i nie dobierze podaży wartości odżywczych do naszych potrzeb. W tym dietetyk ma ogromną przewagę. Przeprowadza on wywiad żywieniowy, w trakcie którego pacjent opowiada mu o tym, co zwykł spożywać w ciągu dnia i w jakich ilościach, jakie są jego problemy oraz ewentualne predyspozycje genetyczne. Ponadto na pierwszej wizycie dokonuje się analizy składu ciała, która okresla zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w organizmie. Na tej podstawie dietetyk stwierdza, od czego należy rozpocząć zmiany i dokładnie wyliczy, jakie jest nasze zapotrzebowanie. Dzięki temu zaczniemy spożywać taką liczbę kalorii, jaka jest wskazana, a przy tym nie nabawimy się niedoborów mikro i makroelementów. Uniwersalne diety do niczego nie prowadzą i zazwyczaj przynoszą więcej szkody niż pożytku, co odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. 

Dietetyk uwzględnia również wyniki naszych badań. Jest to niezwykle istotne, ponieważ na ich podstawie można określić, czego brakuje organizmowi oraz skąd mogą wynikać problemy zdrowotne. Specjalista ma kompetencje do tego, by interpretować te wyniki, toteż jego słowom możemy w pełni ufać. Wszystko to sprawia, że dieta ułożona przez niego jest profesjonalna, a my możemy czuć się całkowicie bezpieczni, przy czym oszczędzamy sobie wysiłku, jaki towarzyszy samodzielnemu komponowaniu jadłospisu.